معرفی ساختار ها

 

1یوار جدا کننده                                                  3_سقف های کاذب     

              

                   2_دیوار های پوششی                                                      4_ پوشش‌ های محافظ در برابر حریق

 


 

 

 

  1_ دیوار جداکننده

 معرفی ، انواع و کاربرد های دیوار جدا کننده در ساختمان

 


   قابهای فولادی و  صفحات روکش دار گچی اجــزای

   اصــلی دیوار هـای جداکننده هستند .دیوارهای جدا

  کننده کاربری و مزایای بسیاری دارن وامکان استفاده

  از عایق حرارتی ، صوتی و ویژگی های دیگری رانــیز

  فراهم میکنند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربرد دیوار جداکننده چیست ؟

علاوه بر نقش دیوار های جداکننده در تقسیـــــم فضای ساختمان ، فضای خالی دیوار جدا کننده

نیز امــکان استفاده از انواع عایق حرارتی و صوتی را فراهم نموده و همچنین عبور و  دستــرسی

به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی را به راحتی میسر میسازد .این یک قابلیت مهم دیوارجداکننده

محسوب می شود .

 

 

انواع دیوار جداکننده کی پلاس1-دیوار جداکننده w111

 

در واقع W111 ساختار پایه دیوار های جدا کننده کی پلاس می باشد. ساختاراین دیوار شامل یک ردیف سازه یک لایه پنل در هر طرف می باشد. استفاده از حداقل مصالح ممکن جهت اجرای دیوار، سطح اشغال بسیار کم و سادگی اجرا از ویژگی های این نوع دیوار می باشند. دیوار W111 برای تقسیمات داخلی واحد های مسکونی، اداری و یا هر کاربردی که اجرای یک دیوار با سرعت اجرایی بالا و حداقل مصالح و هزینه مطرح باشد، استفاده می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

2-دیوار جداکننده W112

 

W112 یک دیوار جداکننده با قابلیت‌های فنی فراوان است. ساختار این دیوار شامل یک ردیف سازه و دو لایه پنل در هر طرف می‌باشد. این نوع دیوار علی رغم وزن و سطح اشغال بسیار کم، دارای مشخصات عملکردی بسیار خوبی بوده که بارزترین آن‌ها مقاومت مکانیکی بالای آن است. دیوار W112 در محل‌هایی که ارتفاع بلند دیوار مدنظر باشد و یا در محل‌هایی که در معرض ضربه و یا تحت بارگذاری سنگ، کاشی، کابینت و سایر بارهای طره‌ای هستند، بکار می‌رود. دیوارهای لابی، راهرو، راه پله، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و مدارس از جمله محل‌هایی هستند که این ساختار در آن‌ها به کار می‌رود. علاوه بر مقاومت مکانیکی بالا، این ساختار دارای عایق صوتی بالا و عملکرد مناسب در برابر حریق نیز می‌باشد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

3- دیوار جدا کننده W115

 

دیوار جداکننده W115 در مواردی استفاده می شود که عایق صوتی قابل توجه مورد نظر باشد. ساختار این دیوار شامل دو ردیف سازه و دو لایه پنل در هر طرف می باشد. این دو ردیف سازه به وسیله نوار فوم Kplus از یکدیگر جدا شده که در جلوگیری از عبور صدا از یک سمت دیوار به سمت دیگر نقش مهمی دارد. همچنین نوع زیرسازی به کار رفته در این دیوار، امکان استفاده از عایق های صوتی را در دو لایه امکان پذیر می سازد که نتیجه آن کاهش قابل ملاحضه انتقال صوت از یک سمت دیوار به سمت دیگر می باشد. W115 ساختار بسیار مناسبی برای دیوارهای جداکننده بین واحدهای مسکونی، اطاق های هتل و بخش های مراقبت ویژه بیمارستان ها به شمار می رود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4- دیوار جداکنندهW116

 

دیوار جداکننده w116 کی پلاس، در محل هایی نظیر سرویس های بهداشتی که حجم و تراکم تاسیسات زیاد است، مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار این دیوار شامل دو ردیف سازه و دو لایه پنل در هر طرف می باشد. این دو سازه با فاصله از یکدیگر اجرا شده و با استفاده از برش های از پنل ، به یکدیگر متصل می شوند. اجرای دو ردیف سازه، امکان عبور تاسیسات مکانیکی را بدون تداخل با زیر سازی فلزی امکان پذیر می سازد. علاوه بر سلول های تر، این دیوار در محل قاب های بادبند دار نیز به کار می رود (در این حالت، بادبند ها در فاصله بین دو ردیف سازه قرار می گیرند).

 

 

 

 

 

 


2_دیوارهای پوششی

 

معرفی، انواع و کاربرد های دیوارهای پوششی در ساختمان


 

دیوار های پوششی کی پلاس ساختارهایی هستند که جهت تکمیل نازک کاری (جایگزین گچ وخاک- سفیدکاری)،

اصلاح خصوصیات فیزیکی مانند عایق صوت یا حرارت، پوشش معماری و یا بازسازی سطوح دیوار های

بنایی موجود در ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند که در دو گروه بدون ســازه و یا با زیر سازی فلزی دسته بندی می شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

انواع دیوار پوششی کی پلاس


  دیوارهای پوششی با سازه متصل به دیوار زمینه

 

در این ساختار صفحات روکشدار گچی بر روی یک زیرسازی فلزی که به دیوار زمینه متصل است پیچ می شوند. وجود فاصله آزاد میان صفحات و دیوار زمینه فضای تاسیساتی مناسبی را جهت نصب لایه عایق ایجاد می نماید و عبور تاسیسات الکتریکی و مکانیکی آن هم بدون نیاز به شیارزنی* ایجاد می نماید.

 

این نوع پوشش کاری راه حل مناسبی جهت غلبه بر مشکلات اجرایی دیوار زمینه نظیر ناشاقولی و ناصافی دیوار و یا شرایط نامناسب جهت اتصال پنل با بوردفیکس (رطوبت، میزان جذب، آلودگی و…) می باشد.

 

 

 

                                                   

  دیوارهای پوششی با سازه مستقل از دیوار زمینه

 

 

 به لحاظ ساختاری، دیوارهای پوششی با سازه مستقل از دیوار زمینه، مشابه دیوارهای جداکننده کی پلاس می باشند؛ با این تفاوت که پنل ها تنها در یک سمت ساختار نصب می شوند. مزیت اصلی این نوع ساختار، عدم وابستگی به شرایط دیوار زمینه است.این نوع پوشش کاری، در موارد زیر قابل استفاده می باشد:

 

 

 

 

زمانی که دیوار زمینه ناشاقول، ناصاف، سست، دارای شرایط اتصال نامناسب، دارای آلودگی و یا شرایط نامساعد دیگری باشد.

زمانی که پوشش کاری با ارتفاع بیش از ۳ متر مورد نظر باشد.

زمانی که نصب بارهای طره ای با بارگذاری و محاسبات استاتیکی مشخص، مورد نظر باشد.

زمانی که فاصله تاسیساتی زیادی جهت تعبیه لایه عایق و یا عبور تاسیسات حجیم مورد نیاز باشد

زمانی که اجرای ساختار با کد حریق مد نظر باشد. (به طور مثال در مقاوم سازی دیوارهای بنایی در برابر حریق در ساختمان های در حال بهره برداری)

زمانی که استقلال کامل پوشش از دیوار زمینه مد نظر باشد (به طور مثال در بعضی از پروژه های مرمت و احیای ساختمان های تاریخی، جهت حفاظت از دیوار زمینه در زمان بهره برداری امروزی از بنا، می توان

بدون آسیب به دیوار زمینه یك پوشش ایجاد نمود).

دیوارهای پوششی با سازه مستقل از دیوار زمینه در انواع W625, W626, W628, W629, W630 وجود دارد

 

 

  دیوار های پوششی بدون سازه

 

 دیوارهای پوششی بدون سازه کی پلاس، ساختارهای سریع و كارآمدی جهت بازسازی دیوارهای بنایی قدیمی، پوشش دیوارهای بنایی جدید (نازک کاری) و بهسازی  حرارتی و صوتی ساختمان ها* می باشند. در این ساختار از یک لایه پنل گچی یا پنل مرکب (پنل گچی پوشش شده با لایه عایق) استفاده می شود.

 صفحات مذکور، بدون زیرسازی فلزی و به وسیله چسب خمیری مخصوصی به نام بوردفیکس (یا به وسیله بتونه درزگیر Kplus) مستقیما به دیوار زمینه متصل می شوند.

 

 

 

 

 


 

سقف کاذب

معرفی، انواع و کاربرد ها​ی سقف کاذب در ساختمان


سقف کاذب یکی از پر کاربردترین ساختار های درای وال (ساخت و ساز خشک) است. یک ساختار  سقف کاذب استاندارد مزایا و ارزش افزوده بالایی در روند ساخت و بهره برداری ساختمان فراهم میکند

 

 

 

 

 

 

 

 

سقف کاذب چیست؟

سقف کاذب انواع ساختار های سبکی است که به عنوان مکمل و پوششی برای سقف اصلی طبقات بکار می روند.

 

کاربرد سقف کاذب چیست؟


اصلی ترین کاربرد سقف کاذب  پوشش سقف اصلی سازه و رسیدن به مشخصات فنی مورد نظر طراح است. از طرفی سقف های کاذب کی پلاس به واسطه تولید صنعتی، مشخصات و اسناد فنی استانداردی دارند. به این ترتیب می توان این ساختار ها را در محاسبات طراحی و اجرا وارد کرد. 

 

همچنین با مزیت هایی که سقف کاذب در طراحی و اجرا فراهم می کند به گزینه ایده آل مکمل سقف اصلی بدل می شود. این ساختارهای درای وال جایگزین بسیار مناسبی برای سقف رابیتس و گچ می باشند. سرعت بالا و راحتی اجرا، تنوع و امکان انتخاب، امکان آکوستیک (جاذب صدا)، کاهش وزن سازه و ایمنی زلزله، انعطاف و هزینه پایین تر از جمله مزیت ها هستند.

 

 

 

انواع سقف کاذب


ساختار های سقف کاذب بطور کلی به انواع یکپارچه و مشبک تقسیم بندی می شوند که در مزیت های اصلی اشتراک دارند. اما با توجه به مشخصات مورد نیاز طرح و محصولاتی که در اجرای آن بکار گرفته می شود ویژگی های متفاوتی به ساختمان اضافه می کنند.

 

 

 

سقف کاذب یکپارچه

 

سقف کاذب یکپارچه از زیرسازی فولادی سبک و معلق با مقاطع U ،L و C استفاده می کند و صفحات روکش دار گچی در یک یا دو لایه، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آنها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه و بدون درز حاصل می شود.

 

انواع سقف کاذب یکپارچه کی پلاس : 

  • سقف کاذب یکپارچه D112a.i
  • سقف کاذب یکپارچه با سازه گذاری یک طرفه
  • سقف کاذب خود ایستای D131.ir
  • سقف زیر سقف خود ایستا

 

 

 

 

 

سقف کاذب مشبک

 

در سقف کاذب مشبک با از سازه های سپری T شكل به صورت شبكه ای برای زیرسازی استفاده می شود. این سازه به وسیله آویزهای قابل تنظیم، به سقف اصلی متصل می شود. 

سپس تایل های سقفی به صورت وزنی درون این شبكه قرار می گیرند. فضای خالی پشت سقف كاذب، امكان استفاده از لایه عایق را فراهم می کند و می توان مشخصات عملکردی نظیر جذب صوت بالا دست یافت.

 

 

 

 

 

 

 

 

   نمای کلی سقف کاذب یکپارچه کی پلاس                                                                                                نمای کلی سقف کاذب مشبک کی پلاس 

                                                        

                                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


پوشش‌ های محافظ در برابر حریق

معرفی پوشش ‌های محافظ در برابر حریق کی پلاس


از این ساختارها جهت حفاظت تیرها، ستونها و سایر اعضاي سازه های فولادی و همچنین پوشش داکت ها و کانال جهت مقاوم نمودن در برابر آتش مستقیم تا میزان ۱۸۰ دقیقه استفاده می شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربری پوشش های محافظ در برابر حریق در انواع ساختار های درای وال کی پلاس

 


پوشش محافظ حریق در دیوار های جداکننده

دیوارهای جداکننده مقاوم در برابر حریق کی پلاس برای تقسیم بندی و محصور نمودن فضاهای داخلی ساختمان ها و ایجاد زون های حریق به کار می روند. استفاده از این ساختار در راهرو ها، راه پله ها و سایر راه های خروجی ساختمان، که باید دارای ایمنی بالا در برابر حریق باشند، بسیار متداول است.
 
 
 
 
 
 

پوشش محافظ حریق در دیوار های پوششی

دیوارهای پوششی مقاوم در برابر حریق کی پلاس برای حفاظت چاه های تاسیساتی و چاه های آسانسور در برابر حریق کاربرد ویژه دارند (توضیح این که حفاظت این گونه چاه ها، به لحاظ ارتباط عمودی میان طبقات و امکان نفوذ و سرایت آتش، دارای اهمیت اساسی است). همچنین، این نوع پوشش کاری برای مقاوم سازی دیوارهای بنایی موجود و ایجاد زون های حریق در ساختمان های در حال بهره برداری نیز به کار می رود.

 

 

 

پوشش محافظ حریق در سقف های کاذب

با استفاده از سقف های کاذب مقاوم در برابر حریق کی پلاس، می توان سازه سقف و یا تاسیسات پشت سقف کاذب را در برابر حریق محافظت نمود. همچنین، چنانچه در طبقه فوقانی یا فضای پشت سقف کاذب حریق رخ دهد، با استفاده از این ساختار فضای زیر سقف کاذب ایمن خواهد بود.

 

 

 

شریان های تاسیساتی

از این ساختارها جهت حفاظت مسیرهای تاسیساتی نظیر داکت های برق، کانال های تهویه و شوت های زباله در برابر حریق استفاده می شود (توضیح این که حفاظت داکت های برق، به عنوان یکی از منشاء های اصلی بروز حریق، دارای اهمیت اساسی است).

 

 

 

پوشش محافظ حریق در تیر و ستون

حفاظت سازه های فولادی در برابر حریق به کمک پوشش این اعضا با صفحات نسوز یا مقاوم در برابر حریق کی پلاس امکان پذیر است. بدین ترتیب که پوشش مذکور مانع از عبور حرارت ناشی از آتش سوزی و افزایش دمای پیرامون تیرها و ستون های فولادی می گردد. مزیت این نوع ساختار حفاظتی؛ سرعت، سهولت و ارزانی آن نسبت به سایر روشی ها (نظیر پوششی های بتنی) است. با استفاده از این روش، نازک کاری اجزای سازه ای نیز تامین گردیده، که خود صرفه اقتصادی و تسریع در عملیات اجرایی را در بر دارد.

 

 

پوشش‌ های محافظ تیر و ستون با صفحات مقاوم دربرابر حریق

یکی از کاربرد های صفحات مقاوم در برابر حریق ( GKF یا FR ) کی پلاس و صفحات مقاوم در برابر حریق و رطوبت ( GKFI یا FM ) حفاظت سازه های فولادی از طریق پوشش تیر های و ستون ها است.

 
 
 
 

معرفی، انواع و کاربرد پوشش های محافظ تیر و ستون در ساختمان


 

یکی از نقاط ضعف مهم سازه های فولادی، مقاومت کم آن ها ر برابر حریق بوده، به طوری که زمان کوتاهی پس از وقوع ، ممکن است دچار ناپایداری و فرو پاشی کامل شوند. مطابق با مقرارات و استاندارد ها، سازه های فولادی باید برای مدت زمان معینی در مقابل حریق مقاوم سازی شوند. یکی از کاربرد های صفحات مقاوم در برابر حریق GKF) Kplus یا FR) و صفحات مقاوم در برابر حریق و رطوبت (GKFI یا FM) حفاظت سازه های فولادی از طریق پوشش تیر های و ستون ها است. در این ساختار، یک زیر سازی فلزی سبک در پیرامون تیرها و ستون ها اجرا شده که صفحات گچی بر روی این زیر سازی نصب می شوند. بدین ترتیب پوششی از صفحات مقاوم در برابر حریق ، اجزای سازه ای را احاطه نموده و از این طریق سازه در برابر حریق مقاوم سازی می شود. با استفاده از این روش می توان پوشش های با رده مقاومتی تا 120 دقیقه برای ستون ها ایجاد نمود. مزیت این نوع ساختار حفاظتی ، سرعت، سهولت و ارزانی آن نسبت به سایر روش ها (نظیر پوشش های بتنی) است. با استفاده از این نوع روش، نازک کاری اجزای سازه ای نیز تامین گردیده که این امر، صرفه اقتصادی و تسریع عملیات اجرایی را به ارمغان می آورد.